marzec'68

Linki

Aktualnie znajdujesz się na: /

Marzec 68. Pożegnania i powroty. Warsztaty dokumentalne www.march68.info

Wybierz temat

Akty zbiorowego antysemityzmu inicjowane i organizowane w Polsce w marcu 1968 roku przez aparat komunistycznego państwa i późniejsza emigracja wielu tysięcy polskich obywateli pochodzenia żydowskiego stanowią do dziś jedno z najpoważniejszych obciążeń dla relacji polsko-żydowskich.

Wydarzenia Marca 68 i ich konsekwencje są tematem warsztatów dziennikarsko-archiwalnych organizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza i Against Gravity, pt. „Marzec 68. Pożegnania i powroty”, trwających od grudnia 2006 roku.

Warsztaty odbywały się w Polsce i Izraelu we współpracy z uczelniami wyższymi w Warszawie i Tel Awiwie.

Uczestnicy warsztatów, studenci wydziałów humanistycznych różnych uczelni z Polski i Izraela poszukiwali śladów, pamiątek i relacji naocznych świadków wydarzeń marcowych. Warsztaty były prowadzone przez filmowców, pisarzy, historyków,
a także dziennikarzy i fotografików z obu krajów.

Efektem warsztatów są realizowane przez studentów prace mające przybliżyć opinii publicznej tę problematykę, wnieść nowe informacje do dyskusji historycznej, ale przede wszystkim zaangażować się w polsko-żydowski dialog.

Prace stanowią osobistą, emocjonalną wypowiedź. Wierzymy, że ich prezentacja przybliży problematykę Marca 68 opinii publicznej. Materiały dokumentalne, zgromadzone podczas poszukiwań, - zdjęcia, dokumentny, relacje, korespondencja a nawet filmy amatorskie złożą się na archiwum projektu, które zostanie przekazane Ośrodkowi Karta.

Prace zostaną pokazane w Izraelu w maju 2008 roku na wystawie w ramach Roku Polskiego w Izraelu 2008-2009.

Wystawa prezentowana będzie również w innych miejscach związanych z emigracją 68 roku, m. in w Szwecji, drugim po Izraelu kraju, który przyjął najwięcej emigrantów z Polski. Planowana jest również prezentacja wystawy w Polsce.

Autorami projektu są Mateusz Werner, krytyk filmowy i literacki, kurator programu filmowego Instytutu Adama Mickiewicza oraz Maciej J. Drygas, reżyser filmów dokumentalnych.

Zachęcamy do zapoznania się z projektem. Zapraszamy na stronę: www.march68.info

do góry